Lew Kiełczyński

by - 6.11.18




Pomnik tzw."Lwa Kiełczyńskiego" poświęcony jest pamięci dawnych mieszkańców Kiełczyna (niem. Költschen),Włók (niem. Dreißighuben),Tuszyna (niem.Hennersdorf),Książnicy (niem. Pfaffendorf) i Jędrzejowic (niem. Endersdorf) poległych na frontach I Wojny Światowej (1914-1918). 



Przedstawia on lwa spoczywającego na armatniej lufie, na ścianach postumentu widnieją trzy tablice z 122 nazwiskami poległych z wyżej wymienionych wsi. Postument pomnika ma zieloną barwę bo zbudowany jest z serpentynitu wydobytego z pobliskich wzgórz. Autorem monumentu był wrocławianin P.Schulz, dokładna data powstania nie jest znana. Odrestaurowany w 2006 roku.


Tablica czołowa


Obok „lwa” znajduje się Kamień dr. Karla Winklera. Był to mieszkaniec Dzierżoniowa, działacz Towarzystwa Gór Sowich, projektodawca budowy wieży widokowej na Wielkiej Sowie oraz propagator turystyki w obrębie Wzgórz Kiełczyńskich. 
Monument wykonano z połowy głazu – czerwonego granitu skandynawskiego pochodzący ze Wzgórz Kiełczyńskich. Głaz ufundowała ówczesna Federacja Towarzystw Górskich przy Sowie. (Verband der Gebirgsvereine an der Eule  skrót: EGV).


Jego odsłonięcie miało miejsce 10 października 1909 r. Pierwsza część głazu została postawiona 19 września 1909 roku koło Kamionek, w miejscu śmierci Richarda Tamma – również popularyzatora rozwoju turystyki przełomu XIX i XX wieku na ziemi dzierżoniowskiej oraz miłośnika Gór Sowich. 
To on doprowadził do realizacji projektu budowy wieży na Wielkiej Sowie.




Jeśli chcecie być na bieżąco z postami na blogu zapraszam do obserwowania >>Obserwowania<<  oraz lajkowania >>Fanpage<< .

You May Also Like

1 komentarze